Jony są wszędzie wokół nas, ale w największych ilościach występują na obszarach pozamiejskich. Są tworzone przez energię uwalnianą z płynącej wody, fal, a nawet światła słonecznego i są jednym z naturalnych sposobów naszej planety na oczyszczanie powietrza.
Jon to cząsteczka lub atom, który jest naładowany dodatnio lub ujemnie, co oznacza, że musi zyskać lub stracić elektron, aby stać się obojętnym. Dzięki temu jony przyciągane są do cząsteczek o przeciwstawnym ładunku, a gdy się łączą, wywołują reakcję, neutralizując zanieczyszczenia, eliminując przykre zapachy i oczyszczając otaczające nas środowisko.
Podczas wiązania się z patogenem, takim jak wirus, jony reagują jako grupy hydroksylowe (OH), które usuwają z patogenu atom wodoru. To niszczy błonę komórkową, odsłaniając i zabijając patogen w środku. Proces ten neutralizuje również lotne związki organiczne i zapachy, rozkładając je na podstawowe, nieszkodliwe związki. Kiedy jon wiąże się z innymi cząstkami unoszącymi się w powietrzu, takimi jak kurz i pyłki, dzieli z nimi swój ładunek, przyciągając go do innych cząsteczek. Powoduje to efekt kuli śnieżnej, który sprawia, że cząsteczki są wystarczająco duże, aby można je było filtrować.
Wykazano również, że jony mają pozytywny wpływ na ogólny stan zdrowia i samopoczucie, dlatego właśnie przebywanie na wsi, przy wodospadzie lub nad morzem jest zwykle tak relaksujące i skuteczne w łagodzeniu stresu.